Αγαπητές καθηγήτριες / Αγαπητοί καθηγητές,
Ο 16ος διαγωνισμός μετάφρασης Juvenes Translatores για μαθητές και μαθήτριες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ηλικίας 17 ετών, θα πραγματοποιηθεί στις 24 Νοεμβρίου 2022. Οι εγγραφές ξεκινούν στις 2 Σεπτεμβρίου 2022.
Κάθε χρόνο, περίπου 3.000 μαθητές και μαθήτριες σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση μεταφράζουν ένα κείμενο μίας σελίδας από και προς οποιαδήποτε από τις 24 επίσημες γλώσσες της ΕΕ. Στόχος του δημοφιλούς αυτού διαγωνισμού είναι η προώθηση της εκμάθησης ξένων γλωσσών, η οποία προετοιμάζει τους νέους για την αγορά εργασίας, ανοίγοντάς τους νέες προοπτικές τόσο στην πατρίδα τους όσο και στο εξωτερικό. Άλλωστε, η ικανότητα επικοινωνίας και αμοιβαίας κατανόησης, ανεξάρτητα από τις διαφορές μας, είναι απαραίτητη για την ευημερία της Ένωσής μας.
Το 2022 είναι το Ευρωπαϊκό Έτος Νεολαίας. Κατά συνέπεια, η «ευρωπαϊκή νεολαία» θα αποτελέσει φέτος το θέμα των πρωτότυπων κειμένων που θα κληθούν να μεταφράσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα συμμετάσχουν στον διαγωνισμό. Σ’ αυτούς τους δύσκολους και μεταβαλλόμενους καιρούς, οι νέοι και οι νέες θα διαδραματίσουν καθοριστικό ρόλο και η γνώση ξένων γλωσσών θα τους βοηθήσει να αποκτήσουν ανοιχτό πνεύμα, να διευρύνουν τους ορίζοντές τους και να κατανοήσουν άλλους πολιτισμούς.
Οι μεταφράσεις θα βαθμολογηθούν από επαγγελματίες μεταφραστές της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και θα αναδειχθεί ένας νικητής ή μία νικήτρια ανά χώρα της ΕΕ. Οι νικητές και οι νικήτριες θα προσκληθούν στις Βρυξέλλες την επόμενη άνοιξη για την τελετή απονομής των βραβείων, μαζί μετους γονείς και τους εκπαιδευτικούς τους.
Σας παροτρύνω θερμά να προσφέρετε στους μαθητές και στις μαθήτριές σας τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε αυτόν τον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό. Για περισσότερες πληροφορίες, συμβουλευθείτε το σχετικό ενημερωτικό δελτίο.
Με εκτίμηση,
Žydrė Bakutytė, συντονίστρια του διαγωνισμού Juvenes Translatores